How we ride

Virtu Rides

Sådan cykler vi

Virtu Business Club er, som navnet antyder, et forretningsnetværk. Det vil også sige, at vi ikke er en cykelklub, hvor det primære fokus er struktureret træning og blodsmag i munden. Det betyder selvfølgelig ikke, at cykelaspektet er nedprioriteret – tværtimod er den en vigtig del og en fælles interesse for alle vores medlemmer.

Vi forsøger at være så rummelige som muligt, hvorfor vi på vores ugentlige Virtu Rides fra april til september kører i et tempo, hvor alle kan være med. En specifik tempoangivelse er svær at fastlægge, men hovedparten af vores medlemmer er komfortable med en fart på omkring 28 km/t, når vi ligger i en gruppe.

Vi kører også nogle få skilte- og/eller bakkespurter, så alle kan få pulsen op og få det maksimale ud af deres tid – primært på netværksdelen men samtidig med, at vi også tager højde for den del, der vedrører den fysiske aktivitet. På sigt har vi planer om at udvide de udendørs Virtu Rides med et mere specifik træningsorienteret tiltag for de medlemmer, der har ekstra behov for den del.

Kravene for at deltage i vores Virtu Rides er, at du mødes op på en landevejscykel, og at du har erfaring med at køre med andre. Derudover er cykelhjelm selvfølgelig påkrævet.

Herunder finder du information omkring de lokale Virtu Rides ift. dage, tidspunkter og Club Managers. (OBS: de afsatte 3 timer består af 2 timer på cyklen og 1 time med forplejning/networking)

Virtu Rides

OVERSIGT

København
Lige uger: Onsdage 15-18;
Ulige uger: Torsdage 17-20
Club Managers: Brian Vandborg & Thomas Hollen

Aarhus
Lige uger: Onsdage 17-20;
Ulige uger: Tirsdage 17-20
Club Manager: Claus Michael Møller

Herning
Lige uger: Onsdage 17-20;
Ulige uger: Torsdage 17-20
Club Manager: Michael Reihs

Roskilde-Holbæk
Lige uger: Tirsdage 16-19;
Ulige uger: Onsdage 15-18
Club Manager: Anders Nygaard

Aalborg
Lige uger: Tirsdage 17-20;
Ulige uger: Torsdage 17-20
Club Manager: Claus Michael Møller

 

Vejle
Lige uger: Tirsdage 17-20;
Ulige uger: Onsdage 17-20
Club Manager: Michael Reihs
NB: Det 2. Virtu Ride hver måned køres sammen med Kolding & Horsens (1 fælles Ride pr. måned)

Kolding
Lige uger: Tirsdage 17.30-20.30;
Ulige uger: Onsdage 17.30-20.30
Club Manager: Michael Reihs
NB: Det 2. Virtu Ride hver måned køres sammen med Vejle & Horsens (1 fælles Ride pr. måned)

Horsens
Lige uger: Tirsdage 17-20;
Ulige uger: Onsdage 17-20
Club Manager: Claus Michael Møller
NB: Det 2. Virtu Ride hver måned køres sammen med Vejle & Kolding (1 fælles Ride pr. måned)