Netværket i Roskilde

Lokalt forretningsnetværk med nationale muligheder

Virtu Business Club i Roskilde starter op pr. 1. april 2018. Gruppen kommer til at bestå af medlemmer fra både store, mellemstore og små virksomheder, og består primært af ledere og beslutningstagere, der søger faglig sparring og forretning. Det, der skal binde os sammen og skabe den gode dynamik, er vores fælles passion for networking og cykling.

I løbet af året mødes vi til netværksmøder med fagligt indhold, endagsture, motionsløb, VIP arrangementer, udendørs- og indendørs cykling hhv. hver uge og hver 14. dag, samt meget mere.

Virtu Business Club er forretning før cykling og målet for os alle er, at det skal give en forretningsmæssig værdi at være med, og så er cyklingen, vægttabet og den ekstra velvære blot en bonus.

I sommerhalvåret vil der være ugentlige netværkscykelture. Både undervejs og efter cykelturen lægger vi vægt på at styrke relationerne. Møderne tager ca. 3 timer inkl. cykeltur, networking og forplejning.

Der inviteres til opstartsmøde i marts 2018. Her besluttes det, hvilke dage, Vi kører i Roskilde. Det ligger dog allerede fast, at vi mødes forskellige dage i hhv. lige og ulige uger.

Mødetid er typisk kl. 15 eller 16.

Ønsker du yderligere information om netværket i Roskilde, er du velkommen til at kontakte os på telefon 33601200 eller via formularen her.

Club Manager: Anders Nygaard

Virtu Business Club er, som navnet antyder, et forretningsnetværk. Det vil også sige, at vi ikke er en cykelklub, hvor det primære fokus er struktureret træning og blodsmag i munden. Det betyder selvfølgelig ikke, at cykelaspektet er nedprioriteret – tværtimod er den en vigtig del og en fælles interesse for alle vores medlemmer.

Vi forsøger at være så rummelige som muligt, hvorfor vi på vores ugentlige Virtu Rides fra april til september kører i et tempo, hvor alle kan være med. En specifik tempoangivelse er svær at fastlægge, men hovedparten af vores medlemmer er komfortable med en fart på omkring 28 km/t, når vi ligger i en gruppe.

Vi kører også nogle få skilte- og/eller bakkespurter, så alle kan få pulsen op og få det maksimale ud af deres tid – primært på netværksdelen men samtidig med, at vi også tager højde for den del, der vedrører den fysiske aktivitet. På sigt har vi planer om at udvide de udendørs Virtu Rides med et mere specifik træningsorienteret tiltag for de medlemmer, der har ekstra behov for den del.

Kravene for at deltage i vores Virtu Rides er, at du mødes op på en landevejscykel, og at du har erfaring med at køre med andre. Derudover er cykelhjelm selvfølgelig påkrævet.